Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
25 05 2013
GORZÓW JAZZ CELEBRATIONS at Jazz Club Pod Filarami - POOGIE BELL BAND (USA), 25.05.2103, godz. 19:30
Poogie Bell - dr
Pat
ches Stewart - tp
Bobby Sparks - keys, organy
Mey - voc

Poogie Bell to amerykański perkusista jazzowy, kompozytor i producent. Najbardziej znany jako perkusista Marcusa Millera, ale też jako sideman licznych innych artystów, m.in. takich jak: Erykah Badu, Victor Bailey, David Bowie, Stanley Clarke, Randy Crawford, Roberta Flack, Al Jarreau, Chaka Khan, Angelique Kidjo, Joe Sample, David Sanborn, John Scofield, Stanley Turrentine, Luther Vandross, Vanessa Williams i Victor Wooten.
Poogy Bell urodził się w 1961 w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Jego ojciec był pianistą jazzowym, był liderem Bell Charles Quartet Contemporary Jazz. Jako dziecko Bell regularnie obserwował próby zespołu ojca. Debiutował na koncercie z zespołem swojego ojca, w wieku dwóch i pół roku, grając w Carnegie Hall w Pittsburghu, a w 1966 r. występował z Pearl Bailey w Mike Douglas Show.
Bell przeprowadził się do Nowego Jorku wraz ze swoją rodziną, gdzie jego ojciec objął profesurę muzyki. Jego ojciec regularnie ćwiczył w domu z Ronem Carterem, Richardem Davisem, Ornettem Colemanem, Maxem Roachem i Mary Lou Williams, a basista Paul Chambers był ich sąsiadem. W Nowym Jorku przyjaźnił się z Omarem Hakimem, Weldonem Irvinem, Marcusem Millerem, Lennym Whitem i Bernardem Wrightem, z których wszyscy osiągnęli wielkie sukcesy we własnych  zawodowych karierach muzycznych.
Bell ma rozbudowaną dyskografię, głównie jako sideman. Wraz z Chaka Khan (1993 za The Woman I Am) i z Marcusem Millerem (2001 za M2) zdobył nagrodę Grammy. Jego autorska dyskografia obejmuje pięć albumów firmowanych przez Poogie Bell Band: Thinking Outside The Box (2004), Get On The Kit (2007), Poogie On Shuffle (2009), My America (2010) oraz Suga Top (2013) promowany na tej trasie koncertowej. Poogy Bell występował już w Gorzowie w ramach festiwalu GJC w składzie grupy Victora Baileya w 2008 r.
Poogie Bell Band to poza liderem także znakomity trębacz Michael „Patches” Stewart, bardzo dobrze znany polskim jazzfanom choćby z występów z Henrykiem Miśkiewiczem czy triem Michała Czekały. Michael „Patches” Stewart to trębacz urodzony w Nowym Orleanie. Swoją karierę rozpoczął w bardzo młodym wieku – mając zaledwie 16 lat wystąpił w zespole Patti LaBelle. W trakcie swoich muzycznych podróży współpracował z wieloma znanymi osobami krążącymi wokół jazzu i muzyki rozrywkowej, m.in. z Quincy Jonesem, Davidem Sanbornem, Georgem Dukiem czy Whitney Houston. Warto też wspomnieć, że przez 8 lat należał do zespołu Ala Jarreau, a przez niemal 15 lat grał u boku Marcusa Millera. Stewart ma na swoim koncie 3 solowe płyty (Blue Patches, Penetration i Blow), a obecnie trwają prace nad jego nowym krążkiem.
Kolejna gwiazda w zespole to klawiszowiec Bobby Sparks grający na keyboardach i organach. Lista artystów, z którymi grał i nagrywał jest imponująca. Wystarczy wymienić kilka najbardziej znanych nazw i nazwisk: Prince, Herbie Hancock, Stanley Clarke, George Duke, Tower of Power, Marcus Miller, Ray Charles, George Benson, Dave Koz, Lalah Hathaway, Roy Hargrove, Al Jarreau, Les McCann, Rahsaan Patterson, Poogie Bell, Dean Brown, Snarky Puppy, Kirk Whalum, David Sanborn i Nicolas Payton.
Skład uzupełnia urocza wokalistka r&b Mey.

(opracował Marek Demidowicz)


virtualnetia.com | tworzenie stron www | pozycjonowanie