Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
04 12 2021
XLVI Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza 4.12.2021, godz. 19:30
Składy:
MARCIN PATER TRIO -  Jazz nad Odrą 2020 Wrocław
Marcin Pater - vib
Mateusz Szewczyk - b
Adam Wajdzik - dr

CHOJNACKI/MIGUŁA CONTEMPLATIONS – Krokus Jazz Festiwal 2020 Jelenia Góra
Jan Chojnacki - tp
Jan Kantner - as
Adam Bławicki - ts
Filipa Miguła - p
Bartłomiej Chojnacki - b
Adam Wajdzik - dr

KWAŚNY DESZCZ - Blue Note Poznań Competition 2021
Kacper Krupa - ts
Piotr Cienkowski - b
Stanisław Aleksandrowicz - dr

XLVI Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza

Marek Demidowicz

Po rocznej pandemicznej przerwie powraca jeden z najstarszych polskich konkursów jazzowych. Już po raz czterdziesty szósty młodzi laureaci innych konkursów i festiwali będą walczyć o Klucz do Kariery. W tym roku będą to laureaci konkursów z 2 lat – 2020 i 2021, więc pula do wyboru uczestników była większa niż zwykle, choć z powodu obowiązujących obostrzeń część konkursów się nie odbyła. Tradycyjnie w konkursie biorą udział 3 zespoły (lub soliści), a dobór uczestników to wypadkowa wyboru organizatora, czyli szefa gorzowskiego Jazz Clubu Pod Filarami Bogusława Dziekańskiego i możliwości logistycznych uczestników.
Od kilku lat konkurs ma patrona, wielkiego przyjaciela jazzowych Filarów, w których można obejrzeć imponującą galerię jego zdjęć, tworzącą wybitną ilustrację historii polskiego jazzu, a może lepiej - jazzu w Polsce. Legendarny fotografik Marek Karewicz to także wieloletni konferansjer i fotograf dawnej Pomorskiej Jesieni Jazzowej, której konkurs o Klucza do Kariery był integralna częścią, a zarazem przyjaciel kilku pokoleń młodych jazzmanów.
XLVI Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza odbędzie się 4 grudnia 2021 roku w Jazz Clubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim, jak zawsze o 19.30. Bilety stanowią jednocześnie kupony konkursowe, bo to publiczność będzie jedynym jurorem.
Marcin Pater Trio - zdobywcy Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą 2020 (i kilku innych nagród tego konkursu). Zespół założony przez wibrafonistę Marcina Patera tworzy trzech przyjaciół z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prócz lidera są to basista Mateusz Szewczyk i perkusista Adam Wajdzik (perkusja). Trio koncertowało na wielu prestiżowych polskich oraz międzynarodowych festiwalach jazzowych w Europie i Azji. Łowcy nagród - wygrali m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Sibiu Jazz Festival i inne. Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje lidera. Ich debiutancki album studyjny „Nothing But Trouble”, wydany przez włoską wytwórnię Emme Record Label, jest następstwem wygranego przez nich w 2018 r. konkursu Jazz Juniors. Obecnie zespół pracuje nad powstaniem drugiego albumu „Between” przy współpracy z Leszkiem Możdżerem, z którym wystąpili na 57. festiwalu Jazz nad Odrą we wrześniu 2021 r.

Chojnacki/Miguła Contemplations – zwycięzcy Krokus Jazz Festiwal 2020 w Jeleniej Górze. Zespół założony w 2017 roku przez muzyków z wrocławskiego środowiska jazzowego - trębacza Jana Chojnackiego i pianistę Filipa Migułę, do których dołączyli Jan Kantner (saksofon altowy), Adam Bławicki (saksofon tenorowy), Adam Wajdzik (perkusja) oraz Bartłomiej Chojnacki (kontrabas).
Mają doświadczenie w wykonywaniu różnego rodzaju muzyki: od jazzowego mainstreamu, poprzez współczesne jego odmiany, funk, groove aż do hip hopu i reggae. Ich muzyka to połączenie jazzowego wigoru z głębokim liryzmem, a także świetne zgranie wypracowane podczas licznych koncertów i wielogodzinnych jam sessions. Docenili to jurorzy prestiżowych konkursów jazzowych. Zespół zdobył m.in. Grand Prix konkursu Powiew Młodego Jazzu na XIX Krokus Jazz Festiwal oraz nagrodę specjalną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w konkursie na Indywidualność Jazzową (56. Festiwal Jazz nad Odrą). W kwietniu 2020 roku wydali w wytwórni Soliton debiutancką płytę, która została doceniona przez krytyków i publiczność. Obecnie muzycy pracują nad utworami na kolejny autorski album.

Kwaśny Deszcz – zwycięzcy konkursu Blue Note Poznań Competition 2021. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - saksofonista, kompozytor i producent muzyczny Kacper i kontrabasista z klasycznym i jazzowym wykształceniem, kontrabasista
Filharmonii Poznańskiej Piotr Cienkowski oraz perkusista Stanisław Aleksandrowicz – mimo młodego wieku laureat wielu nagród: na IX Hanza Jazz Festiwal, na VII i VIII RCK PRO JAZZ oraz na prestiżowym XV Międzynarodowym Young Drum Hero Competition.

Echa free jazzu, minimalizmu, sonoryzmu oraz kolektywna improwizacja i energia powstała przez wzajemne zrozumienie to podstawa zespołowego brzmienia - tak sami określają kierunek, w którym zmierza Kwaśny Deszcz. W kwietniu 2020 r. ukazał się ich debiutancki album wydany przez poznańską
wytwórnię Multikulti Project. W 2018 r. wystąpili podczas 60. edycji festiwalu Jazz Jamboree, a w 2019 r. zdobyli III nagrodę na festiwalu Jazz Juniors.


Virtualnetia.com - projektowanie stron