Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
12 09 2020
TYRMAND – SŁOWO & JAZZ (Dzień drugi) 12.09.2020, godz. 19:00
PAWEŁ BRODOWSKI
Redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum” od 40 lat, autor niezliczonych wywiadów z czołowymi muzykami i postaciami jazzu. Podczas Jazz Jamboree 1983 ukradł Milesowi Davisowi pół godziny, z Wyntonem  Marsalisem rozprawiał o jazzie w jego mieszkaniu na Manhattanie, przeprowadził w Ameryce ostatni przed śmiercią wywiad z Leopoldem Tyrmandem.
Autor audycji jazzowych w Polskim Radiu (Trzy Kwadranse Jazzu, Puls Jazzu), juror polskich i międzynarodowych konkursów jazzowych, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Przed laty gitarzysta basowy, członek zespołów Chochoły, Czterech (z Markiem Blizińskim) i pierwszego składu Akwareli Czesława Niemena, z którym nagrał album Dziwny jest ten świat –  pierwszą Złotą Płytę polskiego rocka i polski song wszech czasów.

DARIUSZ KOWALSKI
Aktor filmowy i teatralny. W 1990 ukończył studia w filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. W tym samym roku zadebiutował w teatrze w sztuce Edyp królem Sofoklesa w Teatrze Studyjnym im. Juliana Tuwima w Łodzi. W późniejszych latach współpracował
z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (1993-1998), z Teatrem Nowym w Łodzi (1999-2015). Popularność zdobył rolą Janusza Tracza w serialu TVP Plebania. Jesienią 2016 roku prowadził z Anną Popek program Szeptem emitowany na antenie TVP2.


LESZEK KUŁAKOWSKI CODE NUMBERS
Leszek Kułakowski - p
Piotr Kułakowski - b
Jacek Pelc - dr

LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN JAZZ ENSEMBLE

Koncert legendarnego saksofonisty Leszka Żądło, któremu na scenie partnerują czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej. Kompozycje własne wykonawców oraz muzyka Johna Coltrane’a
i Krzysztofa Komedy.

Leszek Żądło – ts
Leszek Kułakowski – p
Piotr Kułakowski – b
Jacek Pelc – dr

Leszek Żądło
wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego
z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego –  Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble. Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja Czarodzieje Honoratki w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 r. „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Prywatnie związany był z polską aktorką Barbarą Kwiatkowską-Lass, z którą łączyło go głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie, i dla której skomponował i nagrał, po jej nagłej śmierci, płytę Miss B.

Leszek Kułakowski
kompozytor, pianista jazzowy, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”,  teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany,  założyciel kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyką klasyczną (tzw. third stream).  Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową, łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem (Seriablueslizm), polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7). Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i na scenach Europy Zachodniej i USA. Wydał 20 monograficznych albumów.

Piotr Kułakowski
kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004) na wydz. Jazz i Muzyka Rozrywkowa w klasie J. Niedzieli. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet z którym zajął
I Miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach 2003, oraz nagrodę dla najlepszego zespołu w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni 2003. Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami, takimi jak: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski i muzykami niemieckimi: Rolf Zielke, Christian Knoche, Ulli Orth, Michael Kullick, Christoph Titz, oraz ze światowej sławy amerykańskim trębaczem Eddie Hendersonem. Koncertował w wielu czołowych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji oraz był uczestnikiem wielu festiwalu muzycznych w Polsce. W 2009 odbył trasę koncertową po Chinach z projektem Poems of Chopin. Nagrał ponad 20 płyt z czołowymi polskimi muzykami. Jest także asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, prowadząc zajęcia z kontrabasu i gitary basowej. W 2015 roku zdobył tytuł Doktora sztuk muzycznych w dziedzinie Instrumentalistyka i specjalności „gra na kontrabasie”.

Jacek Pelc
Unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i liderem wielu własnych projektów artystycznych – od solo czy dwuosobowych miniformacji GuDrumBa Duet do projektu z udziałem Big Bandu lub 30 osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, Pete Lockett, Maurizio Rolli i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana GuDrumBa ukazała się drukiem na łamach European Real Book – The Best of Contemporary Jazz from Europe  wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Podczas występów estradowych Jacek Pelc często wciąga i angażuje publiczność do wspólnych rytmicznych zabaw. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD. Posiada bardzo cenne zawodowe doświadczenia jako perkusyjny edukator (Warsztaty Muzyczne Chodzież, Margonin i Puławy), recenzent muzyczny („Jazz Forum”), oraz redaktor naczelny magazynu „Top Drummer”.


virtualnetia.com | projektowanie stron internetowych | pozycjonowanie