Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
06 03 2020
GORZÓW JAZZ CELEBRATIONS AT JAZZ CLUB POD FILARAMI - Shai Maestro & Atom String Quartet, 06.03.2020, godz. 19:30
Shai Maestro - fortepian
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Dawid Lubowicz - skrzypce
Michał Zaborsk - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

“Słuchanie Shai’a Maestro to jak przebudzenie w nowym świecie” - All About Jazz
“Radość, introspekcja i wielkie skupienie są tu pierwszoplanowe” - Downbeat Magazine
“Pełne blasku harmonie i dynamiczne konstrukcje naświetlają żarliwe kompozycje pianisty” - Jazzwise Magazine

(1987) jest jednym z najbardziej obiecujących i utalentowanych pianistów swojego pokolenia. Jako pięciolatek rozpoczął naukę gry klasycznej na pianinie, trzy lata później zainteresował się jazzem. Ukończył z wyróżnieniem Thelma Yellin High School of Performing Arts w Givataim, Israel. Mając 16 lat ukończył 5 tygodniowy letni kurs w Berklee College of Music w Bostonie po którym otrzymał propozycję studiów na tej uczelni oraz stypendium, ale z niego nie skorzystał. Przyjął wcześniejsze zaproszenie dołączenia do tria kontrabasisty Avishai Cohena. Shai Maestro na fortepianie, Mark Guiliana na perkusji i Avishai na kontrabasie - koncertowali na całym świecie, występowali na największych scenach, nagrali cztery albumy, w tym dwa dla nowojorskiej wytwórni Blue Note Records. W lipcu 2010 roku założył własne trio, a kilka miesięcy później nagrał swój pierwszy, świetnie przyjęty album „Shai Maestro Trio”, później kolejne - 'The Road to Ithaca' (2012), 'Untold Stories' (2014) i 'The Stone Skipper' (2016). Maestro wszedł w nowy etap swojego artyzmu: nie spieszy się, nie boi się, pozwala swej muzyce rozwijać się w naturalny sposób śmielej niż do tej pory. Ten naturalny rozwój czyni jego tercet jedną z najbardziej przejmujących i harmonicznie ciekawych grup jazzowych ostatnich lat, zwłaszcza na żywo.
Rok 2018 był ważnym rokiem dla Shai'a, podpisał kontrakt ze słynną wytwórnią jazzową ECM. Jego piąty album, a pierwszy wydany dla ECM (wyprodukowany przez Manfreda Eichera) „The Dream Thief”, prezentuje utalentowanego pianistę stojącego na czele swojego znakomitego trio w którym na perkusji gra jego młody krajan Ofri Nehemya i peruwiański basista Jorge Roeder, a także Shai'a grającego solo. Oryginalne kompozycje Maestro są pełne typowej dla niego refleksyjności, a każda opowiada ciekawą historię. Jego dotyk jest tak subtelnie zróżnicowany, że potrafi wyrazić całą gamę ulotnych emocji w pojedynczej frazie. W ciągu ostatnich kilku lat trio występowało na najbardziej znanych scenach i festiwalach na całym świecie.

Atom String Quartet
Jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce - powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Zespół ma na koncie pięć autorskich płyt, w tym dwie nagrodzone Fryderykami, koncertuje na całym świecie. Kwartet współpracuje z wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, takimi jak Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Kayah, Janusz Olejniczak, Adam Sztaba.

virtualnetia.com | tworzenie stron www | pozycjonowanie